„Aktywni Błękitni” – szkoła przyjazna wodzie 2021/2022

23 czerwca 2022
„Aktywni Błękitni” – szkoła przyjazna wodzie 2021/2022

Uczniowie naszej szkoły ponownie w br. szkolnym uczestniczyli w ogólnopolskim programie edukacyjnym Wód Polskich „Aktywni Błękitni” – szkoła przyjazna wodzie.
Jego głównym celem była organizacja działań:

W dniu inauguracji programu dwie klasy obejrzały spektakl pt. „Rodzaje błękitu”,
z którego dowiedziały się, jakie znaczenie w świecie przyrody i życiu człowieka odgrywa woda.

W dalszej kolejności realizowane były następujące działania:

Wśród uczniów klas I – V zostały przeprowadzone lekcje na temat:

W trakcie zajęć uczniowie słuchali pogadanek, oglądali filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne, wykonywali doświadczenia na bazie wody, prace plastyczne, uzupełniali
karty pracy. Zdobyta wiedza została przez nich z powodzeniem wykorzystana w następujących konkursach:

Wykonane przez uczniów prace ukazywały zalety wodnego transportu, upowszechniały wiedzę na temat gospodarki wodnej, jak również promowały wspieranie działań służących ochronie środowiska.

Działania ekologiczne podejmowane w ramach realizacji programu to:

Bezpieczeństwo nad wodą:
Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami ochotniczej straży pożarnej,
którzy omówili zasady właściwego zachowania się nad wodą. Strażacy opowiedzieli
również o sposobach postępowania w sytuacjach zagrażających życiu bądź zdrowiu
oraz zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
przedstawiając prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Uczestnicy spotkania ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej
oraz resuscytację na fantomie.

Efekty działań podjętych w trakcie realizacji programu:

W tym roku szkolnym zostaliśmy nagrodzeni Tytułem Kryształowej Kropli za trzeci aktywny udział w programie.

Irena Jurczak, Ewa Pinkert

Dzień OjcaPoprzedni