Kiedy z przedszkolakami rozmawiałam o uroczystości Bożego Ciała, dzieci z przejęciem opowiadały o procesji. O tym, że dziewczynki sypią kwiatki, a chłopcy dzwonią dzwoneczkami.
Kiedy pokazywałam im zdjęcie monstrancji, dzieci uznały, że to jest bardzo trudne słowo.
Ćwiczyliśmy więc to słowo, żeby wszystkie dzieci mogły zapamiętać, że naczynie liturgiczne, w którym ksiądz umieszcza konsekrowaną Hostię i wystawia ją na czterech ołtarzach podczas procesji, a następnie błogosławi Najświętszym Sakramentem, nazywa się monstrancją.
Dla utrwalenia tego trudnego słowa dzieci w grupach wykonały z klocków lego monstrancję. Ponadto miały piękne skojarzenia. Mówiły, że monstrancja kojarzy im się ze słońcem, słonecznikiem, wiatrakiem, gwiazdą. To były twórcze zajęcia.
O Judaszu Iskariocie wiemy niewiele, ale na zawsze pozostanie on w pamięci ludzi jako apostoł, który zdradził Jezusa. Kim był? O tym spróbują się dowiedzieć na katechezie uczniowie klasy 7.
W poniedziałkowej Ewangelii, tuż po uroczystości Chrztu Pana Jezusa, mamy opis powołania Apostołów przez Pana Jezusa. Wyglądało to bardzo zwyczajnie, nic szczególnego się przy tym nie działo.
Ewangelista św. Marek w rozdziale 6, 34-44 opisuje cud, którego dokonał Jezus w Galilei, w okolicach Kafarnaum. Jest to pierwsze rozmnożenie chleba, o którym opowiada ten Ewangelista.
Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II
w Pomysku Wielkim
ul. Gdańska 33, 77-121 Pomysk Wielki