ul. Gdańska 33, 77-121 Pomysk Wielki

+48 59 822 49 10

sekretariat@sppomysk.bytow.pl

Na tropie dziejów – śladami Jana Pawła II

Na tropie dziejów – śladami Jana Pawła II

Na tropie dziejów – śladami Jana Pawła II

W dniach 22 – 24 listopada 2021 r. uczniowie klas VII-VIII ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Pomysku Wielkim uczestniczyli w wycieczce do Gdańska i Gdyni, dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. W wycieczce wzięło udział 50 uczniów.

Głównym celem zadania było kształtowanie postaw patriotycznych oraz zachęcenie młodzieży do poznania kultury i historii Gdańska i Gdyni oraz wydarzeń związanych z pobytem papieża Jana Pawła II na pomorskiej ziemi. Mottem przewodnim projektu było przesłanie Ojca Świętego skierowane do młodzieży, które Patron naszej szkoły wypowiedział na Westerplatte 12 czerwca 1987 r. podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Stojąc w tym samym miejscu co Patron szkoły, przy tablicy pamiątkowej każdy uczeń mógł choć przez chwilę zastanowić się nad Jego słowami.

Po Polu Bitwy na Westerplatte oprowadzał nas przewodnik, pan Andrzej Jaroszyński, a zwiedzanie połączone było z questem. Oprócz wiedzy na temat Bohaterów Westerplatte trzeba było wykazać się sprawnością, zwinnością oraz znajomością topografii i dobrym wyczuciem czasu. Tę rywalizację wygrała klasa VII b. Każdy z uczniów otrzymał w nagrodę kamień z odciskiem muszli.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Stocznia Gdańska, gdzie w Europejskim Centrum Solidarności uczniowie mieli okazję zaspokoić swoją ciekawość i dowiedzieć się, jak dzięki pokojowemu zwycięstwu Solidarności zmieniła się Polska, Europa i świat. Ponadto ich uwagę przykuła replika papamobile, którym w dniu zamachu w Watykanie 13 maja 1981 r. poruszał się papież Jan Paweł II. Wielu historyków uważa, że Solidarność nie byłaby możliwa bez papieża Jana Pawła II. Idea solidarności była w centrum Jego zainteresowania. Dużą ciekawość uczniów wzbudziły „Tablice 21 postulatów”, które wisiały podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz Plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 r. również zrobiły niemałe wrażenie.

Wtorkowy spacer ulicami Gdańska z naszym przewodnikiem rozświetlały promienie słoneczne. W ich blasku Gdańsk wyglądał jeszcze piękniej. A warto nadmienić, iż miasto to jest jednym z najstarszych miast Polski o ogromnym historycznym znaczeniu. Najbardziej nasycone zabytkowymi obiektami jest Główne Miasto. Niektórzy z uczniów robili notatki i co chwilę fotografowali mijane zabytki. A wszystko po to, by zdobytą wiedzę wykorzystać w kolejnej grze terenowej. Tę rywalizację wygrała znów klasa VII b. W nagrodę zwycięzcy otrzymali od pana Andrzeja 450 g wołowiny, czyli paczkę smacznych krówek.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku olśniło nas nowoczesnymi salami edukacyjnymi. Wsłuchani w głos płynący z audioprzewodnika każdy ze skupieniem wchodził do kolejnych sal. To zupełnie inne doświadczenie i możliwość zdobywania wiedzy w oparciu o informacje pochodzące z różnych źródeł, niedostępnych w szkolnych klasach. Zwiedzaniu towarzyszyło duże skupienie, było ono bowiem okazją do refleksji i przemyśleń. Dobry czas, by pomilczeć...

O tym, że historyczny układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni wyróżniają wyjątkowe wartości historyczne, artystyczne i naukowe dowiedzieliśmy się trzeciego dnia wycieczki od naszego przewodnika. Znów uczniowie wsłuchani w ciekawostki przekazywane przez pana Andrzeja skrzętnie robili notatki. A ciekawostek było wiele. Oś reprezentacyjną, prowadzącą w kierunku morza, tworzy ciąg ulicy 10 Lutego, Skwer Kościuszki oraz Aleja Jana Pawła II wraz z pirsem – Molem Południowym oraz Basen Żeglarski. Na Alei Jana Pawła II rozegraliśmy ostatnią, trzecią grę terenową. W tej rywalizacji najlepsza okazała się klasa VIII b, która również cieszyła się z otrzymanej dawki wołowiny. Pierwotnie planowaliśmy zwiedzić Okręt Rzeczypospolitej Polskiej „Dar Pomorza”, jednak statek muzeum został zamknięty w związku z sezonem zimowym. Czynny był statek muzeum ORP „Błyskawica”.

Chcieliśmy także, aby młodzież poznała zamiłowanie do sportu i do zdrowego stylu życia Karola Wojtyły. By wiedziała, że m.in. przez uprawianie sportu Karol Wojtyła kształtował swój charakter i osobowość, że sport uczy zasad fair play. Dlatego też zabraliśmy ich do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Przez cały rok warto pamiętać o zdrowej porcji aktywności fizycznej i o tym, że do osiągania dobrych wyników w wielu dyscyplinach sportowych, oprócz ćwiczeń i ciężkiej pracy, przydaje się także znajomość praw fizyki. Uczniowie mieli okazję zaspokoić swoją ciekawość oraz naturalną potrzebę poznawania świata, poprzez oglądanie różnego rodzaju eksponatów, udział w doświadczeniach oraz eksperymentach.

Mamy nadzieję, że moc wrażeń i przeżyć na wycieczce, pozwoliła urozmaicić zajęcia lekcyjne, a nauka nabrała praktycznego wymiaru. Wrażenia oraz wiedza praktyczna z tego wyjazdu jest nieoceniona.
A na zakończenie ciekawostka. Pierwszego dnia wycieczki zrobiliśmy ponad 23 tys. kroków, choć wśród nas byli i tacy, którzy mieli na liczniku 25 tys. We wtorek też zrobiliśmy masę kilometrów. Nasze opaski pokazywały ponad 22 tys. kroków. Ostatniego dnia zaniżyliśmy znacznie średnią. Zatem czas na kolejną wycieczkę…

Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy: kl. VII a p. Krzysztof Jachyra, kl. VII b p. Damian Pokładowski, kl. VIII a p. Irena Jurczak i kl. VIII b Małgorzata Marmołowska oraz p. Ewa Pinkert. Kierownikiem wycieczki była p. Małgorzata Nowak.

Poznaj Polskę – wycieczka na Maz...Poprzedni

zobacz również

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II
w Pomysku Wielkim
ul. Gdańska 33, 77-121 Pomysk Wielki

59 822 49 10

sekretariat@sppomysk.bytow.pl

Śledź nas na:

© Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Pomysku Wielkim 2012 - 2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda