Tradycyjnie już w Wielkim Poście, kilkunastoosobowa grupa uczniów wraz ze swoją katechetką, wzięła udział w V Terenowej Drodze Krzyżowej. W tym roku w duchowej wędrówce, która odbyła się 28 marca 2025 r., wzięli udział uczniowie klas VI – VIII, kilkoro rodziców i dwoje byłych wychowanków naszej szkoły.
W tym wyjątkowym Roku Jubileuszowym 2025, inspirowani nauczaniem św. Jana Pawła II oraz listem papieża Franciszka na Wielki Post, pątnicy pod opieką katechetki Małgorzaty Nowak wyruszyli na trasę liczącą około 7 km jako Pielgrzymi Nadziei, by kontemplować mękę Jezusa Chrystusa i czerpać z niej siłę do dawania świadectwa wiary. W atmosferze modlitwy i refleksji przeszli trasę, przeżywając kolejne stacje Drogi Krzyżowej, pogłębiając ich duchowy sens i doświadczając siły modlitwy. Ćwiczeniem duchowym było także przejście dwóch stacji w całkowitym milczeniu.
Tegoroczna piąta edycja Terenowej Drogi Krzyżowej odbyła się w niezwykle sprzyjających warunkach pogodowych – ciepłe promienie słońca towarzyszyły rozważaniom i modlitwie. Wspólna wędrówka pozwoliła pielgrzymom nie tylko pogłębić duchowe przeżycia, ale także doświadczyć siły wspólnoty.
Terenowa Droga Krzyżowa została spięta klamrą rozważań pierwszej stacji Męki Pańskiej przy krzyżu na cmentarzu w Pomysku Wielkim i czternastą stacją w kościele pw. św. Filipa Neri w Bytowie, gdzie na koniec młodym pielgrzymom błogosławieństwa udzielił proboszcz parafii ks. Krzysztof Szary. Pątnicy modlili się za wszystkich, którzy potrzebują wsparcia i nadziei.
Po zakończeniu Drogi Krzyżowej, już bez rodziców, uczniowie udali się na nocleg do Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie, gdzie po wspólnej kolacji i wieczornym śpiewaniu wielkopostnych i religijnych pieśni mieli okazję podsumować ich duchowe przeżycia.
W trakcie wydarzenia p. Małgorzata świętowała swój dzień urodzin. Uczniowie, w tajemnicy przed solenizantką, przygotowali jej niespodziankę – tort i kwiaty, co było pięknym gestem wdzięczności za jej zaangażowanie. To był wzruszając i radosny moment wyprawy.
Rankiem po wspólnej modlitwie i śniadaniu uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w teście uważności „Rok Jubileuszowy 2025”, który okazał się niezwykle emocjonującym sprawdzianem znajomości treści religijnych.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego wydarzenia i wspierali pielgrzymów swoją pomocą oraz modlitwą. Niech tegoroczne doświadczenia staną się inspiracją do dalszego pielgrzymowania w wierze i nadziei!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.
Uczniowie naszej szkoły: Lena Łoń, Milena Majkowska i Katarzyna Majkowka oraz Miłosz Mański wzięli udział w drugiej edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Konkurs organizowany był przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Archiwa Państwowe oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
2 lutego 2023 r. w naszej szkole, odbył się konkurs: „Poznaję moją Małą Ojczyznę razem z Byciem Herbu Kasztan” do którego zgłosiło się 25 uczniów z klas IV-VIII. Etap szkolny został przeprowadzony na podstawie testu, który przygotowali organizatorzy – nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Gostkowie.
Przy Szkole Podstawowej w Pomysku Wielkim 23 września 2022 r. odbyły się zawody rowerowe „Wyścig Rowerowa Szkoła”. Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli w nich udział.
Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II
w Pomysku Wielkim
ul. Gdańska 33, 77-121 Pomysk Wielki