Wystawa interaktywna w Domu Mikołaja Kopernika, w oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu, bardzo zaciekawiła uczniów naszej szkoły, którzy 13-14 września 2024 r. pojechali na wycieczkę edukacyjną do Torunia.
Bardzo ciekawym doświadczeniem było poznawanie dążenia do wykorzystania kosmosu, a także zmian w postrzeganiu Ziemi, które zachodziły w wyniku wielkich odkryć geograficznych w XV wieku. Dalej ścieżka zwiedzania wiodła do oficyny kamienicy większej, gdzie w historycznych wnętrzach domu prezentowane są stare meble i liczne pamiątki po astronomie Mikołaju Koperniku. Wzbudziły one podziw, a dzieci chętnie i z zachwytem oglądały dom i eksponaty w muzeum.
Kolejnym punktem programu wycieczki było „Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy”. Pierwsze, i na razie jedyne, centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim. Misją Młyna Wiedzy jest pobudzanie kreatywności i inspirowanie odbiorcy do samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki. W interaktywny sposób można było aktywnie przyswoić wiedzę o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Zobaczyliśmy wystawy stałe i czasowe.
Następnym miejscem, które odwiedzili nasi uczniowie, było Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium – Toruń. W planetarium uczniowie obejrzeli wystawę interaktywną „Baza Mars”.
Mimo deszczowej pogody nie zabrakło spaceru po Starym Mieście, gdzie uczniowie obejrzeli pomnik Mikołaja Kopernika, odwiedzili kościół pw. Świętego Ducha, Ratusz Staromiejski. Ratusz zaciekawił uczniów swoją architekturą, jest on jednym z największych ceglanych budynków tego typu w Europie i najważniejszym zabytkiem toruńskiej starówki. Ciekawe było także podziwianie murów obronnych miasta. To była piękna lekcja historii. Uczestnicy wycieczki byli zakwaterowani w hotelu Halo Toruń, a posiłki spożywali w restauracjach w samym sercu Torunia. Pełni wrażeń i pozytywnych emocji udali się w drogę powrotną do domu.
Wycieczkę dla klas IV, V (dwoje uczniów) i VI w ramach programu „Podróże z klasą” zorganizowała p. Renata Labuda, a w opiece nad uczniami pomagała p. Izabella Kleinszmidt i p. Ewa Pinkert.
Zapraszamy od obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Uczniowie naszej szkoły: Lena Łoń, Milena Majkowska i Katarzyna Majkowka oraz Miłosz Mański wzięli udział w drugiej edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Konkurs organizowany był przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Archiwa Państwowe oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
Plan lekcji na 2 września 2022 r. (piątek)
21 marca był bardzo intensywnym dniem w naszej szkole. Obchodziliśmy w tym dniu nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale również Światowy Dzień Wody.
Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II
w Pomysku Wielkim
ul. Gdańska 33, 77-121 Pomysk Wielki