Standardy Ochrony Małoletnich

19 czerwca 2024
Standardy Ochrony Małoletnich

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1606) w każdym podmiocie pracującym z dziećmi od 15 lutego 2024 r. powinny zostać wdrożone standardy ochrony małoletnich (dalej zwane także: standardami ochrony dzieci).

To zbiór zasad, które stawiają ochronę dziecka (czyli osoby poniżej osiemnastego roku życia) w centrum działań i wartości instytucji. Zasady te pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko we wszystkich podmiotach działających na rzecz dzieci.

Skuteczne wprowadzenie standardów ochrony dzieci sprawia, że każdy pracownik wie, jak reagować, gdy dziecku może dziać się krzywda, bo zna obowiązujące przepisy prawa i przyjęte w instytucji procedury postępowania. Aby prawidłowo rozpoznać sytuację, w której zagrożone jest dobro dziecka, potrzebna jest wiedza na temat tego, czym jest krzywdzenie dzieci i jakie mogą być jego symptomy oraz konsekwencje.

Naczelną i niepodważalną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Pomysku Wielkim jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie, poprzez wspieranie go w rozwoju i rozpoznawanie jego potrzeb. Mając na uwadze, że dziecko wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony przed krzywdzeniem, został stworzony niniejszy dokument, dostępny w zakładce Szkoła/Dokumenty.

Obowiązek szkolny i obowiązek nauki ...Poprzedni
Zakończenie roku szkolnego 2023/20...Następny