szkola_pomysk@wp.pl

Terenowa Droga Krzyżowa

Kilkunastu uczniów naszej szkoły pod opieką katechetki Małgorzaty Nowak i jej męża Krzysztofa, w piątek 17 marca 2023 r. wyruszyło na Terenową Drogę Krzyżową, by wziąć udział w nabożeństwie – wędrówce po stacjach Drogi Krzyżowej. Trasa liczyła ok. 7 km.

Młodzi pątnicy podczas swojej wędrówki przeżywali drogę Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenie Go do grobu, wyruszając nasypem kolejowym z Pomyska Wielkiego do Bytowa. Terenowa Droga Krzyżowa została spięta klamrą rozważań pierwszej stacji w kościele w Pomysku Wielkim i ostatniej stacji w kościele pw. św. Filipa Neri w Bytowie.

Przewodnikiem duchowym był św. Stanisław Kostka, którego powołanie było kanwą rozważań poszczególnych stacji, opartych na „Hymnie o miłości” św. Pawła (1 Kor 13). Wyjątkowym zdarzeniem, ubogacającym rozważania, był piątkowy „Most modlitewny” pomiędzy parafią Niepokalanego Serca N.M.P. w Pomysku Wielkim, a Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Pielgrzymi do swoich intencji dołożyli modlitwę za wszystkich kleryków, moderatorów, wychowawców i profesorów seminarium i modlili się o nowe powołania do służby Bożej.

Zapraszając uczniów do przeżycia tej nietypowej drogi katechetka starała się przede wszystkim uświadomić im tę prawdę, że droga, w którą wyruszają, to droga do ich życia, bowiem nasze życie, tak jak ta wędrówka często bywa trudna. Cierpienie, ból i ciemność – z tymi trudnościami spotykamy się niejednokrotnie. Ta droga, to droga dla odważnych, dla tych, którzy rzeczywiście chcą dojść do celu. Ona jest inna od tej przeżywanej w kościele. Pątnicy wzięli duży Krzyż i na zmianę go nieśli, a zatrzymując się przy kolejnych stacjach rozważali mękę Pana Jezusa. Pomiędzy stacjami śpiewali wielkopostne pieśni. Odczuwając trud wędrówki każdy przeżył ją w inny sposób, doświadczając tym samym bliższej obecności Jezusa Chrystusa.

Przejście trasy nie było zakończeniem tego wydarzenia, bowiem wszyscy udali się nocleg do świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 2 w Bytowie. Posileni pyszną pizzą wieczorem zasiedli w kręgu, gdzie przy świeczkach oraz akompaniamencie gitary śpiewali piosenki i pieśni, a na zakończenie wieczoru obejrzeli film „Błękitny cud”.

W sobotni poranek po modlitwie, smacznym śniadaniu i posprzątaniu szkoły uczniowie sprawdzali swoją wiedzę, grając w grę religijną „Ja mam! Kto ma?” – Wielki Post i Stacje Drogi Krzyżowej. Troszkę zmęczeni, ale szczęśliwi, a przede wszystkim bogatsi o nowe przeżycia wędrowcy wrócili do domów.

Życzenia świątecznePoprzedni
Znają Ewangelię wg św. JanaNastępny