szkola_pomysk@wp.pl

Terenowa Droga Krzyżowa 2024

Kilkunastu śmiałków z klas V-VII zdecydowało się 22 marca 2024 r. wyruszyć na Terenową Drogę Krzyżową z Pomyska Wielkiego do Bytowa. Niektórzy z nich poszli już drugi raz. Trzeci raz wędrowała pomysłodawczyni p. Małgorzata Nowak wraz mężem oraz absolwenci naszej szkoły Michał i Oliwia.

Mimo niesprzyjającej pogody, padającego z nieba deszczu, wszyscy stawili się na miejscu zbiórki. Terenowa Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy kościele w Pomysku Wielkim. W tym roku w rozważaniach młodych pątników poprowadziła błogosławiona rodzina Ulmów.

- Zależało mi bardzo, aby moi uczniowie poznali pierwszą rodzinę wyniesioną na ołtarze. Data Terenowej Drogi Krzyżowej niemal zbiegła się z rocznicą śmierci Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci, rozstrzelanych przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku – wyznała katechetka.

Rodzina Ulmów w czasie okupacji niemieckiej, mimo biedy i zagrożenia życia, pomagała ośmiorgu Żydom, dając im schronienie i mieszkanie w swoim domu w Markowej. Józef Ulma w książce zawierającej opowiadania i historie biblijne, przy przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie, zakreślił wokół numer strony oraz napisał „tak”, kierując się w życiu słowami Pana Jezusa «Idź, i ty czyń podobnie!» (por. Łk 10, 37).

Ulmowie nie szli na Golgotę, to Golgota przyszła pod ich dom, na ich własne podwórko, z zaskoczenia, o świcie. Na poddaszu ich domu Niemcy znaleźli ukrywających się Żydów. Rozległy się strzały. Później żandarmi przed domem w ciągu kilkunastu minut zabili wszystkich członków rodziny: Józefa, jego żonę Wiktorię, będącą w zaawansowanej ciąży oraz ich sześcioro dzieci. W tej właśnie godzinie Rodzina Ulmów najwierniej naśladowała Jezusa – oddała życie za bliźnich i razem z nimi.

Tradycyjnie już każdy z pątników mógł nieść duży, drewniany krzyż, a także każdy chętny mógł czytać rozważanie na jednej z czternastu stacji Drogi Krzyżowej. Ostatnią, czternastą stację wędrowcy przeżyli w kościele pw. św. Filipa Neri w Bytowie.

Następnie wszyscy udali się Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie. Po zakwaterowaniu przyszedł czas na kolację. Każdy z ochotą zajadał się przepyszną pizzą.

Wieczorem uczniowie wraz z opiekunką zasiedli w kręgu, gdzie podczas świeczkowiska wspólnie śpiewali wielkopostne pieśni i słuchali opowieści o rodzinie Ulmów.

Rankiem po wspólnej modlitwie I śniadaniu przyszedł czas na sprzątanie. Później młodzi mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę w quizie biblijnym oraz swoich wiadomości o Wielkim Poście i Drodze Krzyżowej Pana Jezusa.

Każdy z uczniów do swojego plecaka może teraz dołożyć bagaż kolejnych doświadczeń, odrobiny trudu, ale przede wszystkim doświadczenia przyjaźni i życzliwości, jakiej doświadczył podczas wspólnej wędrówki.

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie: p. Andrzejowi Marmołowskiemu, dyrektorowi szkoły za ogromną życzliwość, ks. Bolesławowi Tycowi za udzielenie Bożego błogosławieństwa, p. Mirkowi Ossowskiemu za dowiezienie bagaży i łóżek polowych, p. Alicji Bartosiewicz, dyrektor SP nr 2 w Bytowie i obsłudze tej szkoły za bardzo miłe przyjęcie.

Zapraszamy obejrzenia zdjęć z wyprawy w naszej galerii.

Niedziela MiłosierdziaPoprzedni
Życzenia ŚwiąteczneNastępny