Kilkunastu śmiałków z klas V-VII zdecydowało się 22 marca 2024 r. wyruszyć na Terenową Drogę Krzyżową z Pomyska Wielkiego do Bytowa. Niektórzy z nich poszli już drugi raz. Trzeci raz wędrowała pomysłodawczyni p. Małgorzata Nowak wraz mężem oraz absolwenci naszej szkoły Michał i Oliwia.
Mimo niesprzyjającej pogody, padającego z nieba deszczu, wszyscy stawili się na miejscu zbiórki. Terenowa Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy kościele w Pomysku Wielkim. W tym roku w rozważaniach młodych pątników poprowadziła błogosławiona rodzina Ulmów.
- Zależało mi bardzo, aby moi uczniowie poznali pierwszą rodzinę wyniesioną na ołtarze. Data Terenowej Drogi Krzyżowej niemal zbiegła się z rocznicą śmierci Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci, rozstrzelanych przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku – wyznała katechetka.
Rodzina Ulmów w czasie okupacji niemieckiej, mimo biedy i zagrożenia życia, pomagała ośmiorgu Żydom, dając im schronienie i mieszkanie w swoim domu w Markowej. Józef Ulma w książce zawierającej opowiadania i historie biblijne, przy przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie, zakreślił wokół numer strony oraz napisał „tak”, kierując się w życiu słowami Pana Jezusa «Idź, i ty czyń podobnie!» (por. Łk 10, 37).
Ulmowie nie szli na Golgotę, to Golgota przyszła pod ich dom, na ich własne podwórko, z zaskoczenia, o świcie. Na poddaszu ich domu Niemcy znaleźli ukrywających się Żydów. Rozległy się strzały. Później żandarmi przed domem w ciągu kilkunastu minut zabili wszystkich członków rodziny: Józefa, jego żonę Wiktorię, będącą w zaawansowanej ciąży oraz ich sześcioro dzieci. W tej właśnie godzinie Rodzina Ulmów najwierniej naśladowała Jezusa – oddała życie za bliźnich i razem z nimi.
Tradycyjnie już każdy z pątników mógł nieść duży, drewniany krzyż, a także każdy chętny mógł czytać rozważanie na jednej z czternastu stacji Drogi Krzyżowej. Ostatnią, czternastą stację wędrowcy przeżyli w kościele pw. św. Filipa Neri w Bytowie.
Następnie wszyscy udali się Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie. Po zakwaterowaniu przyszedł czas na kolację. Każdy z ochotą zajadał się przepyszną pizzą.
Wieczorem uczniowie wraz z opiekunką zasiedli w kręgu, gdzie podczas świeczkowiska wspólnie śpiewali wielkopostne pieśni i słuchali opowieści o rodzinie Ulmów.
Rankiem po wspólnej modlitwie I śniadaniu przyszedł czas na sprzątanie. Później młodzi mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę w quizie biblijnym oraz swoich wiadomości o Wielkim Poście i Drodze Krzyżowej Pana Jezusa.
Każdy z uczniów do swojego plecaka może teraz dołożyć bagaż kolejnych doświadczeń, odrobiny trudu, ale przede wszystkim doświadczenia przyjaźni i życzliwości, jakiej doświadczył podczas wspólnej wędrówki.
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie: p. Andrzejowi Marmołowskiemu, dyrektorowi szkoły za ogromną życzliwość, ks. Bolesławowi Tycowi za udzielenie Bożego błogosławieństwa, p. Mirkowi Ossowskiemu za dowiezienie bagaży i łóżek polowych, p. Alicji Bartosiewicz, dyrektor SP nr 2 w Bytowie i obsłudze tej szkoły za bardzo miłe przyjęcie.
Zapraszamy obejrzenia zdjęć z wyprawy w naszej galerii.
Patron naszej szkoły, św. Jan Paweł II, w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r. ustanowił dla całego Kościoła Święto Miłosierdzia Bożego, nazywane również Niedzielą Miłosierdzia. Przypada ono zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, w tym roku 7 kwietnia 2024 r.
Dzieci uczęszczające na zajęcia w świetlicy szkolnej, 13 lutego 2024 r., mogły wziąć udział w konkursie plastycznym.
Okres Bożego Narodzenia to czas, w którym cieszymy się z Wcielenia Bożego Syna. To czas, w którym króluje miłość i dobroć. Tę atmosferę czuć także w naszej szkole.
Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II
w Pomysku Wielkim
ul. Gdańska 33, 77-121 Pomysk Wielki