„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu,
najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka,
oprócz okazywania miłości przez przytulanie,
jest codzienne głośne czytanie” [ Jim Trelease]
Nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym celem działań, podjętych przez nauczycieli, jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej przedszkolaków naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że wychowanie do lektury/książki nie należy wyłącznie do zadań szkoły. Musi się odwoływać również do zaangażowania rodziców i różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom.
Na pewno każdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku to, co najlepsze i najbardziej wartościowe. Aby tak się stało trzeba skorzystać z najprostszego sposobu wpływającego na osobowość i rozwój dziecka – należy zachęcić dziecko do czytania książek. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.
Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem i to nie tylko z tym dzieckiem maleńkim. 15 – 20 minut dziennie wspólnego czytania w zupełności wystarczy. Nawet nie zauważą państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej słuchać czytanych książek, a z czasem zacznie czytać samodzielnie. Wspólne czytanie może sprawiać przyjemność, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Liczymy na państwa zaangażowanie w tę akcję, i mamy nadzieję, że wspólne czytanie stanie się codziennością zacieśniającą więź pomiędzy rodzicami, a dziećmi.
Jeszcze kilka argumentów, dlaczego warto czytać książki:
Rady dla rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci czytały:
Opracowanie:
nauczycielki oddziału przedszkolnego
przy współpracy Grażyny Kikcio,
kierownik Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej
w Słupsku – Filia w Bytowie
Zakończono realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
W ostatnich latach dużo mówi się o potrzebie czytania dzieciom. W dobie tak łatwego dostępu do multimediów, często zapominamy, jak ważnym elementem w wychowaniu dziecka jest książka.
W bieżącym roku kalendarzowym nasza szkoła została zakwalifikowana do rządowego projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 3. Szkoła otrzymała dotację w wysokości 4 000 zł, a 2 500 zł otrzymały oddziały przedszkolne.
Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II
w Pomysku Wielkim
ul. Gdańska 33, 77-121 Pomysk Wielki