Święto Szkoły – urodziny Jana Pawła II – Modlitwa o pokój

24 maja 2022
Święto Szkoły – urodziny Jana Pawła II – Modlitwa o pokój

„Proszę was drogie dzieci,
abyście wzięły sobie do serca modlitwę o pokój”
św. Jan Paweł II

18 maja 2022 r., w dniu 102 urodzin Karola Wojtyły, społeczność Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Pomysku Wielkim przeżywała swoje święto. Z tej okazji w placówce odbył się uroczysty apel. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego na scenę wyszła narratorka Julia w towarzystwie wyjątkowego gościa – papieża Franciszka, w którego rolę wcielił się Jakub.

Przedstawienie oparte na autorskim scenariuszu, napisanym przez nauczycielkę religii Małgorzatę Nowak, poprowadziło zebranych przez nauczanie Jana Pawła II o pokoju. Karol Wojtyła jako młody chłopiec przeżył wojnę i doświadczył bezpośrednio jej okrucieństwa. Później, już jako papież, sprzeciwiał się jakiejkolwiek formie agresji i powtarzał: Nigdy więcej wojny!

W liście do dzieci w 1994 r. papież pisał: „Wspomniałem na początku o ogromnych cierpieniach, jakich doświadczyło wiele dzieci w tym stuleciu i doświadcza w chwili obecnej. Ileż dzieci, także w tych dniach, pada ofiarą nienawiści, która szaleje w wielu miejscach ziemskiego globu (…) Właśnie rozważając te wydarzenia, napełniające nas wielkim bólem, postanowiłem prosić was, drogie dzieci, ażebyście wzięły sobie do serca modlitwę o pokój. Wiecie dobrze, że miłość i zgoda budują pokój, a nienawiść i przemoc go rujnują”.

Na scenie pojawiła się także Matka Boża, która objawiła się trzem małym pastuszkom w Fatimie w 1917 r. Maryja prosiła dzieci, aby się modliły o pokój i przekazała im orędzie dotyczące całego świata. Jan Paweł II był bardzo wyczulony na głos Maryi, który ostatecznie zawsze prowadził go do Jezusa. Papież modlił się gorąco, aby ten głos umiał rozpoznawać.
Utwór „Daj mi usłyszeć Twój głos”, w którym zwrotki naprzemiennie śpiewane były w języku polskim i ukraińskim, pozwolił wszystkim na zadumę. Sprzyjały jej falujące flagi i dziewczęta tańczące z lampionami. Pieśni płynęła i wypełniła całą przestrzeń.

Na zakończenie z szarfami w kolorach flag Polski i Ukrainy dzieci wytańczyły apel do utworu „Podaj rękę Ukrainie”.

„Sze ne wmerła, ne wmerła Ukraina
Kiedy razem, jesteśmy jak rodzina
Jest nadzieja, co wiecznie przypomina
Sze ne wmerła, ne wmerła Ukraina”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w naszej galerii zdjęć.

W przedstawieniu wykorzystano utwory:

Kwiaty dla mamPoprzedni
XI Zjazd Szkół im. św. Jana Pawła ...Następny