szkola_pomysk@wp.pl

50-lecie Parafii w Pomysku Wielkim

5 października 2023
50-lecie Parafii w Pomysku Wielkim

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pomysku Wielkim 2 października 2023 r. we wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna.

Pierwszy kościół istniał tu już przed reformacją i w tym czasie przeszedł w posiadanie protestantów. Obecny kościół w Pomysku Wielkim został wybudowany został w stylu neogotyckim w 1890 r. Po II wojnie światowej został przekazany Kościołowi rzymskokatolickiemu, a opiekę duszpasterską sprawowali księża Filipini z Bytowa.

Erygowania samodzielnej parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pomysku Wielkim 2 października 1973 r. dokonał biskup Koszalińsko-Kołobrzeski Ignacy Jeż. Pierwszym proboszczem został filipin ks. Alojzy Machay COr. Następnymi byli ks. Józef Turkiel, ks. Józef Wiśniewski, ks. Stefan Czarnecki i obecnie od 2005 r. ks. Wojciech Hapka.

25 marca 1992 r. na mocy Bulli Papieskiej parafia w Pomysku Wielkim została wyłączona z dotychczasowej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i włączona do nowopowstałej Diecezji Pelplińskiej.

Uroczystość 50-lecia parafii uświetnili uczniowie naszej szkoły z pocztem sztandarowym na czele. Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. dzieci zaśpiewały piosenki „Czy wy wiecie, że jesteście świątynią” i „Budujemy kościół Boży”, a podczas poświęcenia pamiątkowej tablicy uczniowie w strojach kaszubskich pięknie odśpiewali pieśń „Kaszëbskô nasza Matinkò”.

Uczniów przygotowali i towarzyszyli im w czasie uroczystości nauczyciele: Renata Labuda, Małgorzata Nowak i Krzysztof Jachyra.

Wybory do Samorządu UczniowskiegoPoprzedni
Do góry nogami, czyli wizyta w Szy...Następny